SKAKMESTRE KOMMER TIL HERNING

Riddere

Herning Skakklub har i skrivende stund 68 personer tilmeldt turneringen i hurtigskak søndag den 30. april 2023, der afholdes i anledning af klubbens 25 års jubilæum for sammenlægningen af skakklubberne i Herning.

I top-kategorien rating 1900+ har hele 20 spillere tilmeldt sig, heriblandt ikke mindre end tre skakmestre; IM Rasmus Skytte (rating 2421), IM Uffe Vinter-Schou (rating 2334) og FM Finn Pedersen (rating 2381).

De tre skakmestre kommer alle fra Århus Skakklub/Skolerne, hvorfra også Erik Sjøberg (rating 2217) deltager, så ubetinget den stærkeste klubrepræsentation i turneringen.

Dermed ikke sagt, at udfaldet af søndagens kampe er givet på forhånd, for der stiller meget stærk modstand fra de øvrige klubber i kategorien. I toppen Jackie Andersen (rating 2357) Skanderborg Skakklub, Ole Helmer Mikkelsen (rating 2149) Herning Skakklub og Claus Rossen (rating 2139) Viborg Skakklub. De øvrige 13 topspillere vil ganske givet også se sig ansporet til en ihærdig indsats med udsigten til at hælde tre skakmestre af brættet.

Der deltager skakspillere fra nær og fjern. Således er klubberne i Esbjerg, Fredericia, Haderslev, Holstebro, Kjellerup, Lemvig, Odense, Randers, Ringkøbing, Silkeborg, Århus, Skanderborg og Skive repræsenteret.