H E R N I N G   B Y T U R N E R I N G   2 0 1 3


Spilledage: 19/8 –26/8 – 2/9 –9/9 – 16/9 – 23/9 og 30/9

Spilledage for udsatte partier er:  5/9 og  26/9

Spilletid: fra kl.19 til slut. Ved fremmøde senere end 30 minutter efter partiets start, dømmes man som taber.

Bemærk nyt spillested!:   Snejbjerg Skole, Skolesvinget, Snejbjerg, 7400 Herning, indgang D.

 

Herning Byturnering 2013

 Mesterklassen

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Niels Jørgen Fries Nielsen, Esbjerg

2286

8

1

2

½

3

1

4

1

5

½

6

1

7

½

1

2

Poul Erik Nielsen, Sydøstfyn

2036

7

0

1

½

8

+

3

1

4

0

5

1

6

1

3

3

Steen Funch Petersen, Herning

1931

6

0

7

0

1

0

2

0

8

+

4

½

5

½

2

7

4

Steen Juul Mortensen, Randers

1905

5

½

6

0

7

½

1

0

2

1

3

½

8

+

5

5

Ole Østergaard, Herning

1935

4

½

8

+

6

0

7

½

1

½

2

0

3

½

3

6

6

Steen Vitus Bering, Herning

2045

3

1

4

1

5

1

8

+

7

½

1

0

2

0

4

7

Thomas Jepsen, Sydøstfyn

2066

2

1

3

1

4

½

5

½

6

½

8

+

1

½

5

2

8

Holger Vestergaard, Herning

1930

1

0

5

-

2

-

6

-

3

-

7

-

4

-

0

8

 

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 1

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Leif Hamborg, Herning

1709

8

0

2

0

3

0

4

1

5

0

6

½

7

½

2

7

2

Ernst Lund Jensen, Kjellerup

1762

7

0

1

1

8

0

3

0

4

0

5

0

6

½

8

3

Jakob Jakobsen, Holstebro

1886

6

1

7

0

1

1

2

1

8

0

4

1

5

0

4

4

4

Jens Lund Jensen, Herning

1808

5

1

6

0

7

1

1

0

2

1

3

0

8

1

4

3

5

Flemming Kamstrup, Skive

1898

4

0

8

0

6

0

7

½

1

1

2

1

3

1

5

6

Frank Alkærsig Rasmussen, Herning

1691

3

0

4

1

5

1

8

0

7

0

1

½

2

½

3

6

7

Filip Boe Olsen, Viby

1792

2

1

3

1

4

0

5

½

6

1

8

½

1

½

2

8

Søren Gøgsig, Herning

1808

1

1

5

1

2

1

6

1

3

1

7

½

4

0

1

 

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 2

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Arne Sørensen, Herning

1554

8

1

2

½

3

1

4

1

5

½

6

1

7

½

1

2

Knud Erik Søgård Jensen, Ringkøbing

1684

7

1

1

½

8

0

3

1

4

1

5

1

6

1

2

3

Frank Gjerning Pedersen, Kjellerup

1691

6

1

7

1

1

0

2

0

8

1

4

1

5

1

5

4

4

Erik Pilgaard, Aulum

1535

5

½

6

½

7

½

1

0

2

0

3

0

8

0

7

5

Finn P. Andersen, Herning

1556

4

½

8

0

6

1

7

0

1

½

2

0

3

0

2

6

6

Poul Henning Nielsen, Skive

1558

3

0

4

½

5

0

8

0

7

1

1

0

2

0

7

7

Harry Thomsen, Herning

1651

2

0

3

0

4

½

5

1

6

0

8

0

1

½

2

5

8

Martin Winding Ditlevsen, Herning

1670

1

0

5

1

2

1

6

1

3

0

7

1

4

1

5

3

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 3

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Svend Bang, Herning

1436

8

½

2

½

3

½

4

0

5

1

6

½

7

½

6

2

Henning Lund Jensen, Herning

1529

7

½

1

½

8

½

3

½

4

1

5

0

6

1

4

2

3

Børge Funch Petersen, Herning

1530

6

0

7

1

1

½

2

½

8

½

4

½

5

1

4

3

4

Per Gram Pedersen, Herning

1483

5

0

6

½

7

1

1

1

2

0

3

½

8

1

4

5

5

Christian Ertbjerg, Aulum

1443

4

1

8

1

6

0

7

1

1

0

2

1

3

0

4

4

6

Kurt Kibsgaard, Herning

1487

3

1

4

½

5

1

8

1

7

½

1

½

2

0

1

7

Kristian Graversgaard, Herning

1407

2

½

3

0

4

0

5

0

6

½

8

1

1

½

7

8

Laurids Buskbjerg, Aulum

1531

1

½

5

0

2

½

6

0

3

½

7

0

4

0

8

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 4

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Kjeld Merstrand, Viborg

1307

8

0

2

½

3

½

4

½

5

1

6

+

7

0

6

2

Erik Hjorth, Enkeltmedlem

1385

7

½

1

½

8

1

3

0

4

½

5

0

6

+

4

3

Peder Henry Pedersen, Herning

1390

6

+

7

0

1

½

2

1

8

½

4

0

5

½

7

4

Morten Sørensen, Skive

1358

5

1

6

+

7

1

1

½

2

½

3

1

8

0

5

1

5

Svend Vestergaard, Herning

1395

4

0

8

½

6

+

7

½

1

0

2

1

3

½

5

6

Henning Staugaard, Enkeltmedlem

1320

3

-

4

-

5

-

8

-

7

-

1

-

2

-

0

8

7

Birgit Dithlevsen, Herning

1381

2

½

3

1

4

0

5

½

6

+

8

1

1

1

5

2

8

Askov K. Hove, Vorgod

1366

1

1

5

½

2

0

6

+

3

½

7

0

4

1

4

  

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 5

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Thomas V. Stubkjær, Herning

1278

8

0

2

½

3

1

4

0

5

0

6

0

7

0

7

2

Bennet Nielsen, Vorgod

1181

7

0

1

½

8

½

3

0

4

0

5

0

6

0

1

8

3

Anders Dithlevsen, Vorgod

1279

6

1

7

0

1

0

2

1

8

0

4

½

5

0

6

4

Karl Martin Jensen, Vorgod

1200

5

½

6

0

7

0

1

1

2

1

3

½

8

½

5

5

Martin Thomsen, Holstebro

1194

4

½

8

0

6

1

7

1

1

1

2

1

3

1

2

6

Frede B. Vistisen, Vorgod

1281

3

0

4

1

5

0

8

½

7

1

1

1

2

1

3

7

Jens Porsborg, Skive

1286

2

1

3

1

4

1

5

0

6

0

8

0

1

1

4

4

8

Flemming Koch Jensen, Enkeltmedlem

1273

1

1

5

1

2

½

6

½

3

1

7

1

4

½

1

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse 6

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Birger Østergaard, Herning

1060

8

0

2

1

3

0

4

1

5

0

6

1

7

1

4

4

2

Nasser Ebrahimzadeh, Herning

1095

7

1

1

0

8

1

3

0

4

1

5

0

6

1

4

3

3

Egon Rosendal, Vorgod

1173

6

0

7

0

1

1

2

1

8

0

4

0

5

0

2

7

4

Dennis Gottenborg Christensen, Herning

1116

5

0

6

1

7

1

1

0

2

0

3

1

8

0

3

6

5

Simon Amdi, Herning

1143

4

1

8

1

6

1

7

0

1

1

2

1

3

1

6

1

6

Flemming Sangild, Herning

1043

3

1

4

0

5

0

8

0

7

½

1

0

2

0

8

7

Jan Jensen, Holstebro

1040

2

0

3

1

4

0

5

1

6

½

8

½

1

0

3

5

8

Niels Jørgen Ottosen, Herning

1172

1

1

5

0

2

0

6

1

3

1

7

½

4

1

2

 

Herning Byturnering 2013

 Basisklasse: 7

Nr

Navn

Rating

1

2

3

4

5

6

7

Po.

Pl.

1

Kasper Fredenslund, Ringkøbing

1039

2

1

5

0

4

1

7

1

11

0

8

1

16

1

5

2

2

Birgitte Brunsgaard Jacobsen, Skive

1000

1

0

4

0

12

+

6

½

10

0

13

1

5

1

10

3

Henrik Nørregaard, Herning

1000

4

0

16

0

9

0

15

0

13

1

12

+

14

0

2

14

4

Jakob Krukow Mogensen, Herning

1000

3

1

2

1

1

0

10

1

5

0

7

½

8

0

9

5

Johannes Lausen, Herning

1000

6

1

1

1

8

0

16

0

4

1

11

0

2

0

3

11

6

Signe Sofie Bøss Sørensen, Skive

1000

5

0

7

0

13

1

2

½

12

+

14

1

10

1

5

7

Kristian Munk, Herning

1000

8

0

6

1

15

1

1

0

14

½

4

½

13

1

4

7

8

Verner Christensen, Herning

1011

7

1

10

1

5

1

11

0

16

1

1

0

4

1

5

2

9

Bo Amdi, Herning

1000

10

0

12

+

3

1

14

1

15

1

16

0

11

1

5

4

10

Gunnar Høyrup, Herning

1000

9

1

8

0

14

½

4

0

2

1

15

1

6

0

8

11

Jens Vistisen, Herning

1003

12

1

14

1

16

1

8

1

1

1

5

1

9

0

6

1

12

Henning Pedersen, Herning

1000

11

0

9

-

2

-

13

-

6

-

3

-

15

-

0

16

13

Sasha Garcia, Herning

1000

14

0

15

0

6

0

12

+

3

0

2

0

7

0

1

15

14

Johan Hviid, Herning

1000

13

1

11

0

10

½

9

0

7

½

6

0

3

1

3

12

15

Kenni Andersen, Herning

1000

16

0

13

1

7

0

3

1

9

0

10

0

12

+

3

13

16

Anders Hjorth, Herning

1000

15

1

3

1

11

0

5

1

8

0

9

1

1

0

4

6