Å R E T S   F Ø R S T E   T R Æ K    2 0 0 7 



Den hidtil stærkeste udgave af turneringen...  

 


...med hele 2 mestergrupper

 


Leif bevarede det kølige overblik med rundekortene

 


Formanden gør sig klar til uddeling af præmier

 


"Hvorfor var det lige det gik som det gjorde?"

 


Skoleskakspillere klar til at få deres præmer

 

 R E S U L T A T E R :

 

Mesterklassen 1

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Iver Poulsen, Centrum    

2143

 8

½

2

½

3

0

4

½

5

1

6

1

7

1

 

 

 

 

13½

2

Ole Mikkelsen , Herning    

2161

7

0

1

½

8

0

3

½

4

0

5

½

6

0

 

 

 

 

3

Finn Pedersen, Skolerne   

2317

6

1

7

1

1

1

2

½

8

0

4

1

5

1

 

 

1

 

4

Lars Wilton, Ribe   

2099

5

½

6

0

7

½

1

½

2

1

3

0

8

½

 

3

 

 

 

5

Flemming Nielsen , Herning    

2075

4

½

8

1

6

0

7

1

1

0

2

½

3

0

 

3

 

 

 

6

Jens Ove Friis Nielsen, Jetsmark    

2405

3

0

4

1

5

1

8

0

7

1

1

0

2

1

 

4

 

 

 

7

Claus Rossen, Viborg   

2179

2

1

3

0

4

½

5

0

6

0

8

½

1

0

 

2

 

 

 

8

Kim Pilgaard, Brønshøj     

2420

1

½

5

0

2

1

6

1

3

1

7

½

4

½

 

 

2

 

15¾

 
Mesterklassen 2

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Daniel Krabbe, Herning    

2050

 8

1

2

1

3

1

4

1

5

1

6

½

7

½

 

6

 

1

 

2

Thor Hammershøj, Skive    

1908

7

1

1

0

8

1

3

1

4

0

5

1

6

0

 

4

 

 

 

3

Mogens Poulsen, Vorgod

1873

6

1

7

0

1

0

2

0

8

0

4

0

5

0

 

1

 

 

 

4

Claus Støvring, Skive

2035

5

0

6

½

7

0

1

0

2

1

3

1

8

1

 

 

 

 

5

Stefan Hansen, Ringkøbing

2024

4

1

8

1

6

0

7

1

1

0

2

0

3

1

 

4

 

 

 

6

Morten S. Storgaard, Herning

1862

3

0

4

½

5

1

8

1

7

1

1

½

2

1

 

5

 

2

 

7

Ole Østergaard, Herning

1999

2

0

3

1

4

1

5

0

6

0

8

1

1

½

 

 

 

 

8

Frode Meldgaard, Vinderup   

1901

1

0

5

0

2

0

6

0

3

1

7

0

4

0

 

1

 

 

 



Basis 1

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Karsten Jacobsen, Ribe   

1768

 8

1

2

½

3

0

4

1

5

½

6

½

7

0

 

 

 

 

 

2

John K. Jensen, Centrum   

1690

7

1

1

½

8

1

3

1

4

0

5

0

6

1

 

 

1-2

 

14¾

3

Jørn Hviid, Skive   

1733

6

0

7

1

1

1

2

0

8

½

4

1

5

1

 

 

1-2

 

14¾

4

Jens Lund Jensen, Herning    

1771

5

1

6

½

7

1

1

0

2

1

3

0

8

1

 

 

 

 

14

5

Knud Mathiassen, Vorgod    

1720

4

0

8

½

6

0

7

½

1

½

2

1

3

0

 

 

 

 

 

6

Leif Hamborg , Herning    

1723

3

1

4

½

5

1

8

0

7

0

1

½

2

0

 

3

 

 

 

 

7

Niels Skovvart, Åbenrå   

1665

2

0

3

0

4

0

5

½

6

1

8

½

1

1

 

3

 

 

 

 

8

Erik Ruskjær, Kjellerup   

1694

1

0

5

½

2

0

6

1

3

½

7

½

4

0

 

 

 

 

 

 

Basis 2

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Egon Madsen, Thy   

1627

 8

1

2

1

3

½

4

0

5

0

6

1

7

½

 

4

 

 

2

Henrik Hjorth , Herning    

1530

7

0

1

0

8

1

3

0

4

0

5

1

6

½

 

 

 

3

Jesper Nielsen, Skive    

1639

6

1

7

½

1

½

2

1

8

0

4

½

5

1

 

 

2

 

4

Mads Solvang, Kjellerup   

1528

5

1

6

1

7

1

1

1

2

1

3

½

8

0

 

 

1

 

5

Poul Thuesen, Herning    

1602

4

0

8

0

6

0

7

1

1

1

2

0

3

0

 

2

 

 

6

Arne Sørensen , Herning    

1611

3

0

4

0

5

1

8

0

7

½

1

0

2

½

 

2

 

 

7

Uffe Kallenbach, Thy    

1573

2

1

3

½

4

0

5

0

6

½

8

1

1

½

 

 

 

8

Steen Vestergaard , Ikast    

1587

1

0

5

1

2

0

6

1

3

1

7

0

4

1

 

4

 

 

 

Basis 3

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Kjærulf Egeberg , Herning    

1505

 8

1

2

1

3

½

4

½

5

1

6

1

7

1

 

6

 

1

 

2

Frede Vistisen, Vorgod  

1271

7

1

1

0

8

0

3

1

4

0

5

0

6

0

 

2

 

 

3

Erik Hammershøj, Skive   

1267

6

1

7

1

1

½

2

0

8

0

4

0

5

½

 

3

 

 

4

Frank G. Petersen, Kjellerup   

1480

5

1

6

0

7

1

1

½

2

1

3

1

8

1

 

 

2

 

5

Preben Jensen, Kalundborg   

1209

4

0

8

1

6

½

7

1

1

0

2

1

3

½

 

4

 

 

6

Kurt Degn , Herning    

1213

3

0

4

1

5

½

8

0

7

0

1

0

2

1

 

 

 

7

Kent Knudsen, Thy   

1220

2

0

3

0

4

0

5

0

6

1

8

0

1

0

 

1

 

 

8

Askov Hove, Vorgod  

1420 

1

0

5

0

2

1

6

1

3

1

7

1

4

0

 

4

 

 

 

Basis 4 / Skoleskak

Nr.

Navn

Rating

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Pts

Plac

Korr.

1

Adam Vergara, Herning (skoleskak) 

1000

2

0

4

0

12

0

7

1

6

1

8

0

10

1

 

3

 

 

 

 

2

Poul Markussen, Herning   

1132

1

1

3

0

11

0

8

0

7

1

6

1

9

1

 

4

 

 

 

23/24

3

Birgit Dithlevsen, Herning    

1175

4

1

2

1

5

1

11

1

9

1

12

1

8

1

 

7

 

1

 

 

4

Torben Thøgersen, Skive   

1000

3

0

1

1

9

0

6

1

8

0

5

1

11

0

 

3

 

 

 

 

5

Niels Jørgen Ottosen, Herning    

1133

6

1

8

1

3

0

10

1

11

0

4

0

7

1

 

4

 

 

 

22½

6

Max Stephansen, Skive (skoleskak) 

1000

5

0

9

0

7

1

4

0

1

0

2

0

12

0

 

1

 

 

 

 

7

Johan Hviid, Herning    

1149

8

-

12

-

6

-

1

-

2

-

10

-

5

-

 

-

 

 

 

 

8

Alexander Jessen, Herning(skoleskak) 

1000

7

1

5

0

10

0

2

1

4

1

1

1

3

0

 

4

 

2*

 

 

9

Niklas Andersen, Kjellerup (skoleskak) 

1000

10

0

6

1

4

1

12

1

3

0

11

½

2

0

 

 

 

 

 

10

Rasmus Thøgersen, Skive  (skoleskak) 

1000

9

1

11

0

8

1

5

0

12

0

7

1

1

0

 

3

 

 

 

 

11

Jeppe B. Jensen, Kjellerup (skoleskak) 

1000

12

1

10

1

2

1

3

0

5

1

9

½

4

1

 

 

1*

 

 

12

Dennis Gottenborg, Herning    

1054

11

0

8

1

1

1

9

0

10

1

3

0

6

1

 

4

 

2

 

23/26